REALIZACIJA IZLOŽBE: Udruga Kinookus, Prirodoslovni muzej Dubrovnik i Dubrovačka razvojna agencija DURA, KONCEPT IZLOŽBE: Udruga Kinookus, LIKOVNI I TEHNIČKI POSTAV: Ana Kuzman i Dubravka Tullio, VIZUALNI IDENTITET I GRAFIČKO OBLIKOVANJE: Ana Demović, Fingerprint
Izložba “Hranitelji Grada” dio je europskog projekta Slow Food Srednja Europa: kultura, baština, identitet i hrana, koji predstavlja prvi pokušaj stvaranja transnacionalnog modela za vrednovanje nematerijalne gastro-kulturne baštine pet gradova srednje Europe: Venecije, Krakowa, Brna, Kecskeméta i Dubrovnika.
Okosnicu izložbe čine video-intervjui s osobama koje na različite načine baštine znanja, vještine, priče i povijest dobrim dijelom zaboravljene i zapostavljene, ali neizmjerno bogate gastro-kulturne baštine dubrovačkog kraja. Metodologija koja je korištena u izradi intervjua razvijena je na Sveučilištu gastronomskih znanosti u Pollenzu, i polučila je multimedijalni arhiv “Žitnice memorije” kojim Slow Food ne želi muzeificirati prošlost, već ponuditi učinkovite alate za promišljanje i oblikovanje budućnosti. A budućnost je, imajući u vidu snažno izražene klimatske promjene, neizvjesnija nego ikad i zahtjeva ogroman, zajednički napor u iznalaženju novih društvenih, ekonomskih i kulturnih modela, s posebnim naglaskom na proizvodnji hrane. Važnost podupiranja i poticanja lokalno i na ekološki način proizvedene hrane višestruka je, i danas predstavlja strateški cilj svake zajednice koja pažljivo planira svoju budućnost. Izložbom se želi skrenuti pažnja gradske uprave i građanstva na ljude koji nas hrane, na Hranitelje Grada, na njihova lica, na njihove priče, na mjesta u kojima žive. Hrana čijeg proizvođača i način uzgoja poznajemo postaje hrana s licem. Dopustimo li da ovo skriveno blago nepovratno nestane izgubit ćemo najljepši izraz višestoljetne suživljenosti naših ljudi s lokalnim podnebljem, ono što svim našim osjetilima govori tko smo i s kim smo se – pojedinačno, obiteljski i kao zajednica – u slavnoj prošlosti susretali.